هیدرولیک چیست؟

هیدرولیک عملکردی مکانیکی است که از طریق نیروی حاصل از فشار مایع عمل می کند. در سیستم های مبتنی بر هیدرولیک، حرکت مکانیکی از طریق جابه جایی مایع موجود در پمپ، توسط پیستون در حال حرکت در سیلندر تولید می شود؛ در سیستم های هیدرولیکی میتوان علاوه بر مایع از هوافشرده شده یا برخی از گازها و سیالات تراکم پذیر هم استفاده کرد. هیدرولیک علمی است که مهندسی مکانیک، الکترونیک و نرم افزار را در طراحی و ساخت محصولات و فرایندها پیوند می دهد.


چه رابطه ای بین یک تفنگ آبپاش و این جرثقیل غول آسا وجود دارد؟ در نگاه اول هیچ ارتباطی، اما با فکر کردن در مورد علم پشت آنها نتیجه ای شگفت انگیز بدست خواهد آمد:

hyd pistol
تفنگهای آبپاش و جرثقیل ها هر دو از نیروی حرکتی مایعات استفاده می کنند. این تکنولوژی، هیدرولیک خوانده می شود و برای انرژی دادن به هر چیزی از ترمزهای ماشین و جک ماشین های آشغالی گرفته تا فرمان قایق های موتوری و جک گاراژها مورد استفاده قرار می گیرد. بیایید نگاه دقیق تری به نحوه ی کارکرد آن بیاندازیم.

شما نمی توانید یک مایع را فشرده کنید!
گازها به راحتی فشرده می شوند: هر کسی می داند که فشردن یک بادکنک خیلی آسان است. جامدات دقیقا برعکسند. آیا هرگز تلاش کرده اید که یک آجر یا یک تکه چوب را متراکم کنید به راحتی با فشردن انگشتانتان متوجه می شوید که غیرممکن است.

اما در مورد مایعات چطور؟ مایعات در کجای داستان فوق قرار می گیرند؟ احتمالا می دانید که مابین دو مورد بالا قرار می گیرند، از بعضی جهات شبیه جامدات و از بعضی دیگر شبیه گازها. حالا، از آنجایی که مایعات به راحتی جریان می یابند، شما ممکن است فکر کنید رفتار آنها مانند گازهاست وقتی که تلاش می کردید که آنها را بفشارید اما در حقیقت مایعات مانند جامدات تقریبا تراکم ناپذیر هستند. به همین دلیل است که شیرجه رفتن بر روی شکم درد آور است. زمانی که بدن شما به آب می رسد به دلیل اینکه آب نه می تواند به پایین فشرده شود(مانند یک بالش یا ترامپولین) و نه می تواند به سرعت از مسیر شما خارج می شود بدنتان دچار آسیب می شود. پرش از روی پل ها به درون رودخانه ها نیز به همین دلیل خیلی خطرناک است مگر اینکه شما به درستی شیرجه بزنید، پرش از روی پل به درون آب تقریبا شبیه پرش بر روی بتن است.
این حقیقت در مورد تراکم ناپذیری مایعات به طور شگفت انگیزی مفید است. اگر شما تا بحال با یک تفنگ آبپاش شلیک کرده باشید شما از این ویژگی استفاده کرده اید احتمالا متوجه این موضوع شده اید که کشیدن ماشه ی تفنگ آبپاش مستلزم مقداری نیرو است که آب را به بیرون بپاشد در حقیقت شما با کشیدن ماشه فشاری را بر آب منتقل کرده اید که باعث می شود آب با سرعت بالاتری نسبت به سرعت کشیدن ماشه به بیرون بجهد اگر آب غیر قابل تراکم نبود آبپاش به درستی کار نمی کرد و هنگام کشیدن ماشه آب به میزان خیلی کمتری به بیرون جهیده می شد.
اگر تفنگ آبپاش می تواند نیرو و سرعت را تغییر دهد بدین معنی است که از لحاظ علمی بمانند ابزارها و ماشین ها کار کرده است. در حقیقت علم تفنگهای آبپاش بسیاری از ماشین های بزرگ، جرثقیل ها، کمپرسی ها و لودرها را به حرکت در آورده است.

یک تفنگ آبپاش را بصورت عمودی قرار دهید، اتفاقی که در داخل آن می افتد در شکل بالا نشان داده شده است، وقتی شما ماشه را می کشید(رنگ قرمز در شکل) یک نیروی نسبتا بزرگ را اعمال می کنید که طی آن ماشه فاصله ی کوتاهی را طی می کند، بدلیل تراکم ناپذیری، آب با نیروی کمتر و سرعت بیشتری به خروجی تفنگ می رسد.

hyd theory
حالا فرض کنید که می توانیم یک تفنگ با کارکرد برعکس بسازیم اگر بتوانیم مایع را با سرعتی بالا به دهانه ی خروجی تفنگ شلیک کنیم آب مسیر عکس مسیر قبلی را می پیماید و نیروی بزرگی را پشت ماشه ایجاد می کند اگر این کار را چندین بار انجام دهیم می توانیم نیروی بزرگی را جهت بلند کردن اجسام تولید کنیم، این دقیقا همان کاری است که یک جک انجام می دهد اگر شما سیالی را از سمت باریک یک لوله بفشارید می توانید نیروی بزرگی را در طرف دیگر ایجاد کنید و پیستونی را به آرامی بلند کنید.
علم پشت هیدرولیک اصل پاسکال نامیده می شود. فشار درون لوله بدلیل تراکم ناپذیری سیال، الزاما می بایست در طول مسیر حرکتش ثابت بماند حتی اگر شما نیروی بسیار بزرگی را در یک طرف آن اعمال کنید. پس می توانیم فشار را بصورت نیروی واحد بر سطح تعریف کنیم. بنابراین اگر ما یک نیروی کوچک را بر یک سطح کوچک(طرف باریک، سمت چپ لوله) اعمال کنیم برای برقراری فشار ثابت می بایست نیروی بزرگتری بر سطح پیستون بزرگتر به طرف بالا ایجاد شود که این روشی جهت تقویت نیرو می باشد.

کاربردهای هیدرولیک
علم هیدرولیک را میتوان در ساختار اکثر ماشین الات کشاورزی ،صنعتی،راه سازی ،هواپیمایی ،خودروسازی،کشتی رانی،صنایع سنگین ومعدن و دیگر صنایع یافت.
با کمی تامل در محیط اطراف می توانید ماشین آلات بیشتری را که از سیستم هیدرولیک استفاده می کنند بیابید مانند: جرثقیل، لودر، بیل مکانیکی، کمپرسی ها و... اما این ماشین ها کاملا در معرض دید هستند، دستگاه های دیگری نیز وجود دارند که سیستم هیدرولیکشان کاملا مخفی شده است مانند آسانسورهای هیدرولیک که سیستم هیدرولکش کاملا خارج از دید مسافران آن است، حتی بعضی از موتورها وجود دارند که دیگر از سیستم قدیمی الکترومغناطیسی(روتور و استاتور) استفاده نمی کنند و محرک آنها نیروی سیالات است همانطور که مشاهده شد امروزه هیدرولیک در اکثر صنایع راه پیدا کرده است.
 
 
hydraulic system of tractor 22 638

اطلاعات تماس

کارخانه:
ایمیل : info@arafan.comemail open
tell icon2تلفن : 46257082-031
دفتر فروش تهران:
email openایمیل : tehran@arafan.com
tell icon2تلفن: 66695051-021
دفتر فروش اصفهان:
email openایمیل : esf@arafan.com
tell icon2تلفن: 37650786-031

مکان ما

آمار بازدید

امروزامروز17
دیروزدیروز312
این هفتهاین هفته496
این ماهاین ماه5243
بازدید کلبازدید کل231397